Kalmie
wtorek, 23 czerwca 2015

Kalmia (Kalmia L.) rodzaj rośliny z wrzosowatych, należy do niego 6 gatunków pochodzących z Ameryki Północnej, najbardziej typowym przedstawicielem jest Kalmia latifolia.

Są to wieczniezielone krzewy, w swojej ojczyźnie mogące osiągać imponujące rozmiary, u nas uprawiane są jako wdzięczne rośliny ozdobne, nie tylko z powodu zimozielonych dorodnych liści, ale i pięknych różnokolorowych kwiatów. Najbardziej odpowiednie stanowiska dla kalmii są nieco zaciszne, ale z duża ilością światła, gleba kwaśna jak dla reszty roślin wrzosowatych, bogata w próchnicę, sprzyjająca rozwojowi dość płytkiego systemu korzeniowego. Kwitnienie jest późniejsze niż rododendronów i przypada na początek czerwca. Rośliny są praktycznie mrozoodporne w naszym klimacie, ale w początkowej fazie wzrostu powinny być zabezpieczone przed silnymi mrozami. Prawidłowo prowadzone krzewy zachwycają ilością wytwarzanych kwiatów jak i imponującą wielkością jaką z czasem mogą osiągnąć:

Kalmia latifolia- kalmia szerokolistna posiada dość duże błyszczące nieco skórzaste liście, jako młode przyrosty lekko brązowawe, może osiągać nawet 2 m. Kwiaty kielichowe o zrośniętych płatkach średnicy około 2,5 cm, są zebrane w baldachogrona średnicy ponad 10 cm, mogą mieć różne kolory zależnie od odmiany, białe, lekko zaróżowione, ciemno czerwone, często z barwnym wzorem. Pojawiają się na przełomie maja i czerwca. Jedna z najbardziej efektownych odmian to Kaleidoscope' - wytwarzane w dużej ilości burgundowe kwiaty z ciekawym rysunkiem przyciągają wzrok i tworzą atrakcyjną kolorowa plamę w czerwcowym ogrodzie.

Kalmia angustifolia -kalmia wąskolistna – liście wąskie nieco matowe srebrzysto zielone. Kwiaty mocno różowe talerzykowate obficie pojawi ją się okółkowo na pędach ze wszystkich stron, tworząc kolorowy pas ponad którym wybijają nowe przyrosty.

Kalmia polifolia- kalmia wielokwiatowa - rzadko uprawiany gatunek wyróżniający się bardzo wąskimi jasnozielonymi liśćmi, kwiaty różowe bardzo podobne do kalmii wąskolistnej, talerzykowate niewielkie pięknie kontrastujące ze srebrzystym odcieniem nieco sukulentowych liści. Roślina o mniejszych rozmiarach niż wcześniej wymienione, również nieco wcześniej kwitnąca bo już w maju.


Kontakt

przewiń do góry